11 Mart 2015 Çarşamba

“Portre- Seçki” Sinem Öney


 Sinem Öney’in “Portre- Seçki” Resim Sergisi City Hotel Ayışığı Sanat Galerisi’nde 16 şubat 2015 tarihinde açıldı ve 14 mart 2015 e kadar devam edecek.Açılışında Art Gözlüğü sizler için oradaydı.

                              

 Küçük ve çok sempatik aynı zamanda şık bir galeri ile karşılaşınca ilk etapta şaşırdım. Kendine has bir ışıklandırması vardı, yeşiller, sarılar…


 Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim –İş Ana Bilim Dalı’ndan mezun olan Sinem Öney Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Yıllardır üzerinde çalıştığı portrelerini bu sergide bizlerle buluşturdu. En çok dikkatimi çeken portrelerin yanında asılı bazı kağıtlar görmekti. Bu kağıtların üzerinde mektuplar vardı. Okuduğumda mektupların bir çocuğa yazıldığını düşündüm. Sinem’e sordum hemen ve o da bunları bir arkadaşının doğacak bebeğine yazdığını söyledi. Bebek doğana kadar ona mektuplar yazmış anne. Bu kağıtların üzeri işte, bu mektuplarla doluydu. Portre yapmak neden bu kadar sanatçıya yakın geldi ve neden bu mektuplarla birlikteytdiler düşünmeden edemiyor insan. Davetiyesinde şunları yazmış sanatçı;
Resim sanatı içerisinde sanatçılar farklı pek çok konuyu ele almıştır. Sanatçı kendi yaklaşımını belirlemeden önce, her türlü konu onun için birer çalışma alanıdır. Bu çalışma alanları içerisindeki konulardan biri de “Portredir”.
  Portre sanat tarihi boyunca tuvalde araştırılan, bilindik bir konudur. Fakat zaman içerisinde farklı biçimlerde karşımıza çıkmıştır. “Sanatçılar… Kaçınılmaz olarak yenilik arayışı içindedirler.”
Evet sanatçı da portrelerinde, dışavurumcu bir biçimi tercih etmişti. Sonra devam ediyor
“ duygularımız bizi yüzümüzden ele verir.”
İşte burada bize bir ipucu veriyor. Yüz onun için bir duygu alanı idi. Arkadaşının doğacak bebeğine yazdığı mektuplarda duygulanması gibi aradığı bir duyguydu belki de resimlerinde yansıtmak istediği. Bu güzel sergi son günlerini yaşıyor. Sinem Öney'in bir daha ki serginde kendisi ve resimleriyle buluşmak dileğiyle… başarılar.
Başak acar Ankara 11.03. 2015 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme