15 Mart 2014 Cumartesi

Devrim Erbil Resimlerinde Ağırlık Çizgi Miydi Boya Mı?

1937 Uşak doğumlu Devrim Erbil “Soyutçu 7’ler”  ve "Mavi Grup" u kurmasının yanı sıra bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı da yapmış ve devlet sanatçısı ünvanı almış bir sanatçıdır.
Devrim Erbil resim sergisi 1 Mart – 2 Nisan 2014 tarihleri arasında Arete Sanat Galerisi’nde açık kalıyor.
Devrim Erbil diyor ki:

“Ben birçok rengin bir arada bulunmasını çok renklilik olarak algılamıyorum. Buna karşılık her resmin kendine ait bir rengi olması gerektiğini düşünüyorum. Her rengin kendine ait bir kokusu olmalı. O yüzden çoğunluk monokrom armoni içerisinde izleyiciyi coşturacak, harekete geçirecek renkleri tercih ettim. Bu çoğunlukla mavi, ama kimi yapıtlarda mavinin yerini kırmızı veya yeşil alıyor.”
Resimlerinde İstanbul manzaralarına bol bol rastlanıyor. Çizgisellik çok ön planda bu resimlerde bir diğer yandan kendisinin de dediği gibi renkler de inanılmaz canlı. Sonuç olarak Devrim Erbil resmi bu sergide boya mı, çizgi mi diye sorsak, kafa kafaya gidiyorlar diyebiliriz. Minyatür ve kaligrafi etkisi hissedilen boyalarının yanı sıra baskı ve batik çalışmaları da vardı sergide.
Çalışmalarında nesneler birbiri içinde erimiş, biçimler kaybolmuştu sanki kaosun içinde ve biz bir parça yukarıdan bakıyoruz bu karmaşık manzaraya.
Devrim Erbil, "İstanbul'a Bakış", 2013,tuval üzerine karışık teknik, 180x130cm.

                               
Bildiğimiz kadarıyla, Devrim Erbil yanında asistanlar çalıştırıyor, bunu kendisi de açıklıyor, asistanları boyayı hazırlıyor, tuvali yapıyor, deseni çiziyor ve resmin ilk aşamalarını yaptıktan sonra asistanları resim Erbil'e geliyor. Zamandan ve işçilikten kazanıyor böylece sanatçı,bu durumun zaman zaman tartışma yaratığını duyduğum oldu. Bir sanatçı asistanlara resim yaptırmalı mı deniyor. Bu durumda sanıyorum Kosuth'un da sandalyesini kendisinin mi yapmasını bekliyorlar bilmiyorum. Tabi asistanları Erbil'in resmini çok iyi tanıyor ve Erbil'in gözetiminde çalışıyorlar. En son biçimi de Erbil veriyor.   Ahşap şablonlar kullanıyor resimlerdeki biçimler için. Boyaları tabi çok pahallı sanatçının ancak baskıların fiyatları daha uygundu. 

          

                                                                                                     Başak Acar, 15 Mart 2014, Ankara


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme