28 Mart 2014 Cuma

Armağan Yolgösteren ile Resim Hayatı ve Kent Üzerine...

B.A.: Sevgili Armağan, seni Gazi Güzel Sanatlar' dan tanıyorum. Sanırım Ankara doğumlusun.

A.Y.: 1985 Ankara doğumluyum. 2011 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldum. Halen eğitimime aynı fakültede, resim bölümünde yüksek lisans yaparak devam etmekteyim. Çalışmalarımı da Ankara’da sürdürmekteyim.

Armağan Yolgösteren
B.A.: Çocukken sana ne olacağın sorulduğunda ne derdin? Ressam olacağım der miydin?

A.Y.: Aslında o klasik soruyla pek fazla karşılaşmadım. Genellikle bir insanın ileride kendine çizeceği yolda ailenin tutumu ve yönlendirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ablam A.Ü. DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat dalı mezunu, aynı zamanda oyuncu, babam ise amatör olarak müzik ve resim ile uğraşmış. Yani küçük yaşlardan beri kardeşim ve ben kendi isteğimizle de birlikte, annem, babam ve ablam tarafından bu alana doğru yönlendirildik. Hafızamda kalan en taze anı ise, Ankara-İstanbul tren yolculuklarında babam tarafından alınan boyama kitaplarını boyamak ve kağıtlara çizdiğim resimleri biriktirmekti. O yaşlarda başlayan yaratma ve üretme isteği daha sonra hayat boyu sürecek bir ilişki haline dönüştü. 2005 yılında Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarım Bölümünü kazansam da her zaman resim daha ağır bastı ve 2007 yılında Gazi Üniversitesi Resim Bölümünü kazandım. 
                    Armağan Yolgösteren - 2013 - Mekan - Atölye Sergisi – Cermodern  
B.A.: Ancak resimlerinde mimari bir etki var

A.Y.: Evet.

B.A.: Çalışmalarındaki kent görüntülerini sıkça kullanmanı Ankaralı olmanla bağlantılayabilir miyiz?

A.Y.: Benim kente merakım ya da kendime göre kenti yeniden inşa etme fikrim belki de çocukluğumla alakalıdır diye düşünüyorum. Jenerasyon olarak çocukluğumu 90’larda geçirdiğim için oyun ve keşif alanım genelde sokaklardı. Ama kente dair depoladığım imgeler ve kodlar üniversite yıllarımda ortaya çıkmıştır. Bu süreç yalnız soyut bir süreç değil, aynı zamanda görsel ve duyumsal bir olaydır. Çevremizdeki dünyayı kavrama şeklimiz onu nasıl algıladığımıza ve duyumsadığımıza bağlıdır. 

  İnşaat Alanı2010 - Tuval Üzerine Karışık Teknik - 80x100 cm 
Ben daha çok kentin değişimi, dönüşümü (fiziksel ve ruhsal) ve gelecekteki görünümü üzerine çalışmalar yapıyorum buna ‘ öngörülemeyen şeyleri yeniden adlandırma’ da diyebiliriz. 

    Armağan Yolgösteren - 2011 - Fakültedeki Atölyesinden Görünüm 
Bir nevi kenti farklı kanallardan deneyimleyip,  kent üzerine yaratıcı deneyler yapıyorum. Bana yol gösteren ve ilham veren sanatçılar ve araştırmacılar sayesinde kente alternatif bakma yolları bularak, onun dönüşümünü daha detaylı şekilde görmeye çalışıyorum.

      Kentopya 6  - 2013 - Tuval Üzerine Karışık Teknik  - 200x200 cm 
B.A.: İki ayrı seri üzerinden gittiğini söyleyebilir miyiz?

A.Y.: Evet. Rutin Kesit serisi ve Kentopya serisi. Rutin Kesit serisi ağırlıklı olarak gündelik kentsel faaliyetleri ele aldığım bir seri. Serinin ilk işleri kentten daha çok kentin öznesi olan insan odaklı işlerdi. Ancak yaşadığımız toplum ve içinde bulunduğumuz durumlara paralel olarak yaptığım çalışmalar da zaman içerisinde değişip dönüştü. Daha eleştirel ve sert bir tavır içinde devam etti. Hiçbir toplumsal etkileşim olanağının olmadığı, bireylerden çok binalar için tasarlanan, sürekli bir şeylerin inşası ve tanımlanması derdinde olan zihniyetlerin ortaya koyduklarını yansıtmak istedim. Kentleri inşa eden insanlardır, insanları inşa edenlerse kentlerdir. 

    Rutin Kesit 2012 - Tuval Üzerine Karışık Teknik - 150x160 cm 
Kentopya serimde ise bağlam olarak zaman kavramı ön plana çıkıyor. Rutin kesit serisine oranla daha kaotik ve yaşanması  imkansız kentler ön planda. Serinin son işlerinde ise genel olarak protestolar, yürüyüşler, provakatif eylemler, marjinal faaliyetler, gayri resmi ve kayıt dışı olaylardan yola çıkarak kötü durum senaryoları oluşturdum. Kentopya serisi bir nevi kentin değişimi ve dönüşümü üzerine haritalar olarak adlandırabileceğimiz bir seridir.

    Kentopya 2 2011 - Tuval Üzerine Karışık Teknik  - 150x170 cm 
B.A.:Bu serilerin ortaya çıkışlarında etkilendiğin sanatçılar oldu mu?

A.Y.: Aslında çıkış noktamın 2008 yılında Pera Müzesi' nde gezip gördüğüm Burhan Doğançay ve Jacques Villeglé' nin işlerinin sergilendiği 'Kolaj Dekolaj' sergisi olduğunu söyleyebilirim. Daha sonra ise fakültemdeki değerli hocalarımın teorik ve pratik bilgilerinden yararlandım. Bu bilgiler eşliğinde malzeme ve malzeme kullanımının sınırsızlığını keşfedip, bu yönde işler üretmeye başladım. 

   Armağan Yolgösteren - 2011 - Fakültedeki Atölyesinden Görünüm 
B.A.: Resimlerinde en çok dikkatimi çeken unsur kullandığın teknik. Nasıl oluşturuyorsun bu resimleri?

A.Y.: Kolaj çalışmalarımda genellikle köprüler ve üstgeçitlerden çektiğim fotoğrafları kullanıyorum. Çektiğim bu fotoğrafları dijital ortama aktarıyor çeşitli programlar sayesinde müdahale edip değiştiriyorum, değiştirdiğim bu görselleri parça parça basit kağıtlara bastırıp bu kağıtları tuval ya da herhangi bir zemin üzerine, (aynı amanda güçlü bir yapıştırıcı olan) akrilik boya aracılığıyla yapıştırıyorum. Müdahalem son aşamada da akrilik boya ile devam ediyor.

    Kaos 2009 - Tuval Üzerine Karışık Teknik - 70x100 cm
Bunun dışında; akrilik, dijital, video, yerleştirme ve değişik malzemeleri bir arada kullanarak işler üretiyorum.

    '13578’ 2012 -  WMV-720P - Video - 01:58 sn - 
Yapılan işlerin ciddi bir inceleme araştırma ve deneysel bir çalışma sonucu ortaya çıkması gerektiğine inanıyorum.

    Beyaz Üzerine Siyah Barış2012 -  Yerleştirme (Hazır nesne, tuval, akrilik boya) - 180x60x60 cm  
B.A.: Bu aralar içinde bulunduğun ve ya yapmak istediğin projelerin neler?

A.Y.: 21 Mart – 20 Nisan 2014 tarihleri arasında Odtü Kültür ve Kongre Merkezi’nde ‘ODTÜ Sanat 15’ Sergisi içinde 2 adet eserim sergilenmekte.
Haziran ayı başında Nurol Sanat Galerisinde 4 kişilik deneysel bir sergimiz olacak.
En yakın zamanda kişisel bir sergi açma düşüncesindeyim. Kuruculuğunu üstlendiğimiz ‘An+ialan Güncel Sanat Oluşumu’ içinde yakın zamanda önemli projelerimiz var. 

Armağan Yolgösteren ile çay eşliğinde yaptığımız röportajı,  birlikte bir fotoğraf çektirerek sonlandırıyoruz. 
                                                             armaganart.deviantart.com

                                                                                                                                                                                                                                                         Başak Acar, 28 mart 2014, Ankara

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme