16 Şubat 2014 Pazar

Sami Gedik ile Ünlülerle Buluştuk

Sami Gedik’in "Buluşma" isimli resim sergisi, Gedik’in gözüyle sanatçı portrelerini buluşturuyor. Kendi anlatımıyla şöyle diyor Gedik;
"Her sanatçının ardında,Onun üslubundan lekeler var,O sanatçının işini taklit etmenin ötesinde,Onun suretinin yanı başında  küçük izler olsun diye düşündüm."

Sami Gedik
İbrahim Balaban, Fikret Oytam, Turan Erol, Burhan Doğançay, Duran Karaca, Mustafa Ayaz, Zafer Gençaydın, Yalçın Gökçebağ, Hasan Pekmezci, Habib Aydoğdu, Yıldız Doyran, Lütfi Özden portrelerinden oluşan serginin açılışında bir yandan resimler bir yandan  gözümüze çarpan sanatçıların kendisi çifte bir buluşma yarattı. 

Sami Gedik
Açılışlara gitmenin en keyifli kısmı bu değil mi zaten, insanları görmek, sanatçılarla sohpet etme fırsatı yakalamak.  Ünlülerin portreleriyle ve ünlülerle buluşmak adına güzel bir fırsattı. Bir diğer yandan oldukça riskli bir yaklaşımdı belki de Gedik’in yaptığı. Ünlülerin ismiyle kendini öne çıkartmak istediği gibi bir eleştiri alabilirdi. Bir diğer aldığı risk , kendisinin bu serisine aldığı sanatçıların farklı bir resim bir dili var, oysa Gedik’in bu resimleri  fotoğraftan yararlanması bakımından hiç de onlara benzemiyor. Ancak kataloğuna baktığımız zaman görüyoruz ki,  sanatçılar kendisi hakkında oldukça olumlu yorumlar yapmışlar. 

Sami Gedik
Demek ki, Sami Gedik’in kendinden büyük ustalara duyduğu saygı çok samimi karşılanmış ve başarılı bulunmuş çalışmaları. 

Peker Sanat Galerisinde 13 Şubat 2014 te açılan sergi 6 Marta kadar devam edecek.

                                                                                       Başak Acar / 16. Şubat. 2014 / Ankara

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme