22 Şubat 2014 Cumartesi

Orhan Umut "Yer-Yön" Resim Sergisi

Orhan Umut'un "Yer-Yön" isimli resim sergisi, Taurus Sanat Merkezinde 22 Şubat' ta açıldı. 


Orhan Umut resim sergisi açılışından
Orhan Umut'un, ilk defa resmini,  DYO resim yarışması sergisinde, Ankara'da görmüştüm. Figürleri oldukça etkileyiciydi, hem gündelik hayatta sıkça rastlayabileceğimiz bir halleri vardı hem de abartılmış bir vücut diline sahipti bu figürler. 
"DİYALOG" 150X170 CM TÜA ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ KOLEKSİYONU
İyi ama neydi onları farklı kılan. Bir yandan sergiyi geziyor bir yandan bu soruya cevap arıyorken, serginin girişinde asılı manifesto gözüme çarptı. Şöyle yazıyordu;
"...Toplum hepimiz için bir rota çizmiştir. Kurtuluş reçetesi ise bu rotadan sapma hakkını fark edilebilir bir ironiyle de olsa kullanmaktır.
Kaybolmuşlardır anlatılan. Tutunamamışlar. Az gidip uz gidip dere tepe düz gidip dönüp geriye baktıklarında ancak bir arpa boyu yol aldıklarını görenlerdir. Asla yaşayamayacakları bir hayatın yasını tutanlardır. O hayatlar ki ertelemelerin ve yangınların toplamıdır.
...Çürümüş ve deformatif olan, dahası nasıl bir ucube tornanın ürünü olduğu meçhul beden formları genel geçer bir güzellik anlayışına bir reddiyedir. Düzen (veritas) güzellik değildir. Güzellik ölçülebilir, kaba sığdırılacak bir şey değildir. Bir cüceyi de yaratan düzendir, Adonis'i de."

Orhan Umut
Bunları okuduktan sonra biraz daha oturdu bu garip ama sevimli figürlerin anlamı kafamda. "Herkes konuşuyor ve fakat kimse bir diğerini anlamıyor." Belki de biraz bizim gibilerdi...


Orhan Umut


                                                                     Başak Acar / 22 Şubat 2014 / Ankara

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme