12 Şubat 2014 Çarşamba

Model Hareket Etti Hocam!!!


  Pek çok güzel sanatlar fakültesi öğrencisinin ağzından bu cümle çıkmıştır. Model hareket etti hocam, bir önceki ders böyle değildi, daha sağa eğilmişti, tamamen değişti vs. 
Alex Kanevsky 
  Bir süredir Alex Kanevsky’nin desenlerine bakıyorum. Desenlerinde model sanki bir süre belli bir pozda durmuş ve daha sonra biraz farkla aynı poza yakın bir duruş yapmış.  Bazen model  sanki elinin yada ayağının yerini şaşırmış da başka bir yere koymuş sonraki seansta, yada aynı pozu vermeye çalışmış da olmamış, küçük bir açı farkıyla tekrar çizilmiş kağıda. 

Alex Kanevsky
  Desen çalışan pek çok kişideki en büyük sıkıntının çalışma saati içinde bir şaheser yaratma isteği olduğunu düşünüyorum. Tam da bir şaheser yaratmak istendiğinde şaheserden çok uzakta olunuyor. Alex Kanevsky pek çok kişinin problem gördüğü durumu sanata dönüştürmüş. İyi bir desenci olmak için hep çok çalışmamız gerektiği söylenir.  Çok düşünmek de gerekir. Canlı model adı üzerinde canlı bir yapıdır. Hareket eder, etmemesi ise mümkün değildir. Olabildiğince aynı durabilir ve biz de hareket etmedi var sayarız. Bu durumda da ezbere bir şeyi çizeriz. Çünkü model hareket etmiştir. Hiç ara vermeden çalışsanız bile, diyelim ki molasız bir saatlik bir desen çalıştınız, bitirdiniz çalışmanızı ancak  model nefes alır, yutkunur, öksürebilir vs. Hareket etmediği varsayılarak çizilen canlı modellerden çizimlerin herkes çok gerçekçi olduğunu düşünür ne ilginçtir. Demek ki kafalarındaki gerçeklik sabit, değişmeyen sert donmuş bir şey. Ama hayır gerçek, değişen bir şeydir. 

Alex Kanevsky 


                                                                                                    Başak Acar, 12 Şubat 2014, Ankara

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme